KAYIT OL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Denizci olarak bedelli askerlik yapmak

Denizci olarak bedelli askerlik yapmak Empty Denizci olarak bedelli askerlik yapmak

Mesaj  Sercan Usta Çarş. Eyl. 22, 2010 12:42 pm

S.A.

hayırlı akşamlar arkadaşlar.

sizlere nasipse bu başlık altında denizci olarak bedelli askerlik yapma şartlarını açıklayacağım.sorularınıza bu başlık altında cevap verebileceğime inanıyorum..
öncelikle şartları açıklayayım en baştan..

birincisi benim önerim her Türk vatandaşı gibi şerefinizle askerliğinizi yapmanızdır..inanın ne kadar çok ertelerseniz okadar çok sorunla karşılaşırsınız..
iyi bir iş bulur ama askerliğinizi yapmadığınız için başlayamaz ve büyük bir fırsatı kaçırırsınız vb..

şimdi varsayalım şartlarınız okadar acilki,ve okadar sıkışıksınız ki muhakkak bir yol bulup askerliğinizi ertelemeniz gerekiyor,ve ne okuldan nede sağlıktan vb yollardan erteletemiyorsunuz..
yapmanız gereken bulunduğunuz bölgedeki en yakın liman başkanlığına gidip bir liman cüzdanı çıkartmaktır..liman başkanlığı başvurunuzu alıp sizi bir kursa yönlendirecektir.
kursu buldunuz ve toplamda 500 tl gibi bir ücret ödeyerek başladınız.güverte veya makine seçebilirsiniz.şayet vasıfsızsanız güvertede miço ehliyeti makinada ise silici ehliyeti alırsınız..
ama mesela yüksek okulların makina bölümlerinden mezunsanız yada elektrik elektronik bölümünden o zaman yine bu temel kursu görür fakat ehliyet olarak makina elektrik zabiti yada vardiya mühendisi ehliyetini alırsınız.şayet makina fakültesinden mezunsanız kurs bitim uzakyol vardiya mühendisi ehliyetini alırsınız..

şimdi şartları yerine getirdiniz diyelim ki belki bu mesleğiniz bile olabilir kim bilir..
meslek olarak seçmeyi düşünürsünüz diye hemen maaşlarıda söyleyeyim..
miço aşağı yukarı 700-900 usd arası maaş alır ve izin parası.izin parası çoğunlukla 8 ayda bir maaştır..
güverte lostromosu (reisi) ünvanına kadar çıkar ve maaşı 1800 usd civarında olur..

silicide aşağı yukarı bu maaşı alır..makina lostromosu (reisi) ünvanına kadar çıkabilir ve maaşıda 1800 usd civarında olur

elektrik yada elektronik zabiti aşağı yukarı 1500-1800 usd arası maaş alabilir ve kontrat bitimi maaş ikramiyesi alır..kontratı 6 aydır.bu mevkiide kalır yükselme olmaz

vardiya mühendisi yaklaşık 2000-2500 usd arası maaş alır kontratı 6 aydır.bir maaş ikramiyesi 6 aydan sonra ödenir..başmühendis ünvanına kadar çıkabilir ve maaşı 4000-5000 usd olabilir

uzakyol vardiya mühendisi 2500-3500 usd arası maaş alır ve kontratı 6 aydır..oda kontrat bitimi 1 maaş ikramiye alır..uzakyol baş mühendis ünvanına kadar çıkabilir ve maaşı 5000-8000 usd ye kadar çıkabilir..

yukarıda anlatılanların konu ile ilgisi yok biliyorum ama devam edeceğinizi düşünerek şimdiden açıklamak istedim..

gelelim konumuza...

kağıdı aldınız ve pasaportunuzuda çıkarttınız..bedelli askerlik başvurusu yapabilmek için yabancı bayraklı bir gemi bulmanız lazım..gemi bulmak çok kolay olmasada çok zordaa değildir..heleki ben maaş istemiyorum sadece askerlik tecili için çıkacağım derseniz birçok denizcilik firması size yardım edebilir.ama seyirde sepet gibi yatmayacaksınız şayet iş varsa ucundan iyi niyetle tutacaksınız..

şimdi yabancı bayraklı gemiyide buldunuz ve türk konsolosluğunun olduğu bir limana vardınız.yada yakınında türk konsolosluğu olan bir limana vardınız..
örnek olarak cezayirin alger limanındasınız ve türk konsolosluğu var..gemiden aldığınız yazılarla başvurduğunuz takdirde,(ki bunları size gemiden hazırlayıp vermek zorundalar ) bedelli askerlik başvurusunu elde edersiniz..
bu başvuru talebiniz konsolosluk tarafından en geç 15 gün içerisinde askerlik şubenize iletilir.
bu başvuru sonucunda genellikle 2 yıl tecil alırsınız (genellikle diyorum çünkü konsolosluk türkiyeye yakınsa mesela gürcistan batum ise 6 ay tecil alırsınız.tamamen konsolosluğun opsiyonunda bir konudur)

şayet bu tecil bitiminde 2 yıl daha tecil alırsanız ve denizde yabancı bayrakta çalışma sürenizi 3 yıl olarak doldurursanız bedelli askerlik için hak sahibi olursunuz.

tecilinizi ne bozar ????

öncelikle tecilden sonra yıl bitimine kadar 6 aydan fazla türkiyede kalamazsınız.bu durumda teciliniz bozulur

ssk lı bir işe başlayamazsınız bu tecilinizi bozar.

bunun dışında verdiğiniz bilgiler doğru ise teciliniz devam eder..

aklıma şimdili bukadar geliyor arzu ederseniz sorularınız varsa buradan sorunuz cevaplıyayım..tabiki burada olduğum zamanlarda cevaplayabilirim..
malum bende denizciyim uzakyol baş kaptanıyım ve hep buralarda olamıyorum.

not:muhakkak askerliğinizi yapınız !!!bu bilgiler çok sıkışan ve askere gitmesi durumunda çok zor durumda kalacak arkadaşlar için paylaşılmıştır !!!!

işinize yaraması ümidiyle.....
selametle..
Sercan Usta
Sercan Usta
Administratör
Administratör

http://sercanustq.tr.gg/

- Similar topics